• شرکت نوآوران صنایع برساد شیمی
  • طراحی و ساخت
  • کارخانه صنایع
  • طراحی و ساخت
  • کارخانه صنایع

شیمیایی

صفحه اصلی شیمیایی

الئوکمیکال

Oleochemicals مواد شیمیایی مشتق شده از گیاهان و چربی حیوانات هستند. آنها شبیه به پتروشیمی حاصل از نفت می باشد. تشکیل مواد اولیه oleochemical مانند اسیدهای چرب، استرهای متیل اسید چرب (FAME)، الکل های چرب، آمین چرب و گلیسرول توسط واکنش های شیمیایی مختلف و آنزیمی هستند. مواد شیمیایی حد واسط تولید شده از این مواد اولیه oleochemical شامل الکل اتوکسیلات، سولفات الکل، الکل سولفات اتر، نمکهای آمونیوم چهارتایی، monoacylglycerols (MAG)، diacylglycerols (DAG)، تری گلیسرول ساخت یافته (TAG)، استرهای شکر، و سایر محصولات oleochemical. هستند  به عنوان مثال در اواخر سال 1970 از آنجا که روغن های لوریک گیاهی فرآوری شده از روغن هسته خرما ارزان تر از فرآورده های پتروشیمی بود  از آن زمان، تولید روغن هسته خرما  که عمدتا در تولید مواد شوینده و مراقبت شخصی اقلام مانند خمیر دندان، صابون میله، کرم دوش و شامپو استفاده می شود  رونق گرفت .

 

اساس الئوکمیکال بر پایه ی واکنش های استری شدن و آمید شدن در رآکتور های موازی چند منظوره تحت خلاء در دمای 140 تا 250 درجه سانتیگراد انجام می شود .این واکنش ها در مراحل بعد با خنثی سازی با عامل قلیایی و تصفیه نهایی به پایان می رسد و در صورت نیاز فرآیند رنگبری با کربن فعال صورت می گیرد .

تکنولوژی الئو کمیکال را معدود شرکت هایی در دنیا از جمله شرکت هنکل آلمان در اختیار دارند. شرکت پدیده ماشین سازی غرب با اختیار داشتن این تکنولوژی قادر به طراحی ساخت و اجرای پلنت های الئوکمیکال در سراسر دنیا می باشد .

سولفوناسیون و سولفاسیون

این پلنت جهت تولید surfactant  ها از مواد آلی نظیر آلکیل بنزن خطی ، الکل های چرب، استر های چرب  و با استفاده از سولفوناسیون و سولفاسیون گاز So3  طراحی شده است . هوای فرآیند از طریق یک بلوور وارد پلنت شده و آنقدر کاهش یافته تا بیشتر رطوبت هوا به صورت کندانس در آید و سپس در یک ستون سیلیکاژل خشک می شود .

گوگرد مذاب توسط یک پمپ دوزینگ به کوره پمپ می شود . در این کوره گوگرد با هوای خشک به صورت دو جریان غیر هم جهت واکنش داده و اکسید می شود و تولید گاز So2  می کند. گاز So2 از دمای 700 به دمای 420 درجه سانتیگراد خنک می شود و سپس از برج تبدیلی که از 4 لایه کاتالیستی و مبدل های حرارتی که مابین بستر ها قرار دارد تشکیل شده  عبور می کند . در این برج گاز So2  اکسید و به So3  تبدیل می شود .

 

گاز So3  تولیدی خنک شده و  با غلظت از 3 تا 5 درصد حجمی در هوا ، به رآکتور مولتی تیوب فرستاده می شود . واکنش بین مواد آلی خام (آلکیل بنزن و سایر ) و گاز So3  در داخل لوله های رآکتور رخ می دهد.

این واکنش گرمازا بوده وحرارت اضافی از طریق آب کولینگی که بر روی تیوب ها جریان دارد  دفع می شود .

مدت زمان مشخصی به اسید سولفونیک تولید شده داده میشود و سپس با آب پایدار می گردد و به مخازن ذخیره ارسال می گردد .

ظرفیت این پلنت 13200 تن در سال می باشد .شرکت پدیده ماشین سازی غرب آمادگی انجام کلیه پروژه های سولفاسیون و سولفوناسیون با جدیدترین تکنولوژی روز دنیا در سراسر کشورها را دارد .

سولفوریک اسید

در حال حاضر مهمترين روش توليد اسيد سولفوريك توليد از گوگرد عنصري است. دي اكسيد گوگرد ممكن است از اكسيداسيون گوگرد خام و يا اكسيداسيون سولفيدهاي فلزي گوگرد نظير سولفيد مس، سولفيد سرب، سولفيد نيكل، سولفيدهاي آهن، سولفيد روي و يا سولفيد موليبديم توليد شود.

 

اكسيداسيون سولفيد هيدروژن(H2 S) نيز منجر به توليد دي اكسيد گوگرد مي شود. تبديل دي اكسيد  گوگرد به تري اكسيد گوگرد در فرايند اكسيداسيون كاتاليستي با كاتاليست سزيم و يا پنتا اكسيد واناديم اصلاح يافته انجام مي شود. در نهايت از هيدراسيون تري اكسيد گوگرد اسيد سولفوريك توليد مي شود. اصلي ترين روش توليد تجاري اسيد سولفوريك به اين صورت است كه ابتدا دي اكسيد گوگرد از گوگرد تهيه مي شود. سپس دي اكسيد گوگرد در فرايند اكسيداسيون كاتاليستي به تري اكسيد گوگرد تبديل مي شود و سپس از واكنش تري اكسيد گوگرد با آب اسيد سولفوريك غليظ توليد مي شود.

 

شماي كلي فرايند توليد اسيد سولفوريك از اين روش در شكل زیر ارائه شده است.

سولفات سدیم

شرح فرآیند تولید:: اين روش بر مبناي انجام فرآيندهاي شيميايي بر روي برخي مواد صورت گرفته و بيشتر در كشورهايي به كار برده مي‌شود كه فاقد منابع معدني سولفات سديم باشد (كشورهاي اروپائي، آمريكا، ژاپن)، حاصل مي‌شود.

در روش بستر سیال که از جدیدترین روش های تولید سولفات سدیم و اسید کلریدریک می باشد فرآیند شامل یک اطاقک احتراق است که به انتهای بستر سیال ( رآکتور استوانه ای قایم ) متصل است. بخار اسد سولفوریک پس از تزریق به اطاقک احتراق با گاز های احتراق مخلوط شده و بدین طریق گرم می شود . سپس این مخلوط وارد رآکتور شده که حاوی ذرات سدیم کلرید می باشد . واکنش اسید و نمک سریع بوده و محصولات از بالای رآکتور خارج می شود . سولفات سدیم به شکل یک پودر نرم از زیر سیکلون و گاز هیدروکلریک اسید از بالای سیکلون به بیرون هدایت می شود . خلوص سولفات سدیم تولیدی 97.5 درصد و اسید کلریدریک حدود 20-25 درصد حجمی می باشد . ظرفیت تولید یک رآکتور به قطر 20 فوت 400 تن در روز می باشد .